Итоги  школьной музейной олимпиады.

Время проведения: 24 ноября 2011 г. в 15 ч.

 Участники: по 2 учащихся с 7-11 классы.

Место проведения: Актовый зал. Торжественное открытие олимпиады. Этапы олимпиады:

1.     1. Викторина по краеведению улуса.

2.     2. Правила проведения экскурсии по музею.

3.     3. Защита семейной реликвии

4.     4. Доклад по краеведению. (7 минут)

           ФИ учащегося

класс

баллы

Место

 

1

Михайлова Арабелла

7 «б»

49,5

2 место

2

Кириллина Лада

7 «б»

46,5

3 место

3

Никитина Карина

8 «а»

45,5

3 место

4

Саввин Айсен

9 «б»

21,5

 

5

Захаров Сережа

7 «а»

45

3 место

6

Пинигин Саша

11 «г»

39

 

7

Васильев Саша

8 «а»

34,5

 

8

Попов Гоша

7 «а»

36

 

9

Владимиров Софрон

9 «б»

40,5

 

10

Марков Дима

9 «б»

40

 

11

Федотова Юля

11 «д»

37

 

12

Шишигина Марина

10 «в»

52

1 место

13

Явловская Маша

10 «б»

46,5

2 место

                                              Вопросы викторины «История Якутии».

1.     Хас сыллаахха Мэнэ уонна Ханалас холбоьон Мэнэ- Ханалас улууьа буолбутай?

2.     Мэнэ диэн тыл суолтата тугуй?

3.     Саха бастакы академига кимий?

4.     Мэнэттэн бастакы олимпийскай чемпион аата кимий?

5.     Параолимпийскай оонньуулар чемпионката Мэнэттэн тэруттээх аата-суола кимий?

6.     Биьиги таас оскуолабыт хас сыллаахха улэ5э киирбитэй?

7.     Оскуоланы туппут социалистическай улэ геройа тутааччы аата кимий?

8.     Мэнэ нэьилиэнньэтин ахсаана хаьый?

9.     Мэнэ улууьа тайаан сытар иэнэ саамай кыранан аа5ыллар, кини иэнэ хаьый?

10.                     Мэнэ эрэгэй ырыатын автора (гимн)

11.                     Хас сыллаахха бастакы оскуола аьыллыбытай?

12.                     Оскуолабытын тэруттээбит киьи кимий?

13.                     Нууччалар Мэнэ5э бастаан кэлэн олорбут сирдэрэ ханныктарый?

14.                     Манньыаттаах уола – Г.В. Никифоров тугунан биллэрий?

15.                      «Холбос» тэрилтэни ким тэруттээбитий?

16.                     Алтан Сарын диэн кимий?

17.                     Сахаттан бастакы ГПУ наркома- чекист аата кимий?

18.                     Сэриигэ Мэнэттэн хас киьи барбытай?

19.                     Федор Попов туох иьин Советскай союз геройа буолбутай?

20.                     Бачыым Байбал диэн кимий?

21.                     Мэнэттэн социалистическай улэ геройдарын  ааттаталаа.

22.                     Хас сыллаахха Майа5а музыкальнай оскуола аьыллыбытай?

23.                     Хас сыллаахха Майа5а киинэ кэрдэруллубутэй?

24.                     К.К.Байкалов диэн кимий?

25.                     Семен Захарович Борисов тэрээбут дойдута, биьиги республикабытыгар тугунан биллэрий?

26.                     В.П.Ларионов тэрээбут сыла, кини идэтэ.

Участники улусной музейной олимпиады с 9 по 11 классы, который проводится в селе Бютейдях : Саввин Айсен, Владимиров Софрон, Марков Дима, Федотова Юля, Шишигина Марина, Явловская Маша.

 

   Состав комиссии:  Артемьева Т.И.- соц. педагог

                                  Стручкова С.А.- зав. школьным музеем

                                  Колосова М.В  - соц. педагог

                                  Семенов Е.Е.    - учитель истории

                                

 

Участники музейной олимпиады Владимиров Софрон, Саввин Айсен, Марков Дима, ученики 9 класса. 2011 год.
Участники музейной олимпиады Владимиров Софрон, Саввин Айсен, Марков Дима, ученики 9 класса. 2011 год.
Экскурсию ведет ученик 9 "б" класса Владимиров Софрон
Экскурсию ведет ученик 9 "б" класса Владимиров Софрон
Об учителях выпускниках школы рассказывает Пинигин Саша, ученик 8 "а" класса. 2011г.
Об учителях выпускниках школы рассказывает Пинигин Саша, ученик 8 "а" класса. 2011г.